НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Визначено способи захисту прав викривачів серед військовослужбовців: результати обговорення з сектором безпеки й оборони

23.07.2024

В Національному агентстві з питань запобігання корупції (НАЗК) відбулося засідання  круглого столу щодо шляхів забезпечення захисту прав викривачів серед військовослужбовців. 

Представники НАЗК, Міністерства оборони України, державного підприємства “Державний оператор тилу”, Міністерства внутрішніх справ та підпорядкованих йому структур, Служби безпеки, а також експерти громадських організацій узагальнили виклики для викривання корупції військовослужбовцями та виокремили напрями розвитку цього інституту. 

Учасники круглого столу зосередились на способах забезпечення можливості військовослужбовців вільно повідомляти про корупційні та пов’язані з корупцією правопорушення з урахуванням специфіки проходження військової служби. Йдеться, зокрема, про підвищені ризики для цієї категорії осіб у зв’язку з викриванням корупційних зловживань. 

“Ми маємо спільно знайти шляхи системного вирішення наявних проблем, насамперед визначити, як має функціонувати інститут викривання серед військовослужбовців, і вже на основі цього планувати та втілювати зміни до конкретних нормативно-правових актів. Йдеться, зокрема, про запровадження механізму заохочення викривачів-військовослужбовців, що передбачено Державною антикорупційною програмою, можливість подання анонімних повідомлень та вільне обрання каналів повідомлення про корупційні факти на військовій службі”, - розповів керівник Управління формування політики доброчесності у сфері безпеки та оборони НАЗК Ярослав Любченко. Він також зазначив, що розвиток інституту викривання серед військовослужбовців є важливою складовою подальшої інтеграції України до НАТО. 

Представники Міністерства оборони повідомили, що наразі триває робота щодо внесення змін до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, які дадуть змогу військовослужбовцям самостійно обирати способи повідомлень про корупцію, не порушуючи норми статуту. Адже сьогодні військовослужбовець зобов’язаний повідомляти про будь-які порушення виключно безпосередньому командиру. 

Водночас керівниця напряму розвитку інституту викривання НАЗК Анастасія Ренкас зауважила, що попри колізії в законодавстві механізм викривання діє і його ефективність суттєво залежить від інституційної спроможності та незалежності уповноважених підрозділів з питань запобігання та виявлення корупції на рівні кожної організації. Саме ці підрозділи та уповноважені особи відповідають за роботу з викривачами в усіх військових формуваннях. Спектр зловживань, про які можуть повідомляти військові, не обмежується корупційними випадками. Однак наразі механізм викривання комплексно  врегульовано лише в антикорупційному законодавстві, тому важливо максимально удосконалити цей інститут, щоб у перспективі масштабувати його також на інші сфери правопорушень, які зустрічаються у війську та у цивільній сфері. 

Представники інших органів, зокрема Служби безпеки та Державної прикордонної служби, підтвердили, що найбільш складним аспектом у викриванні корупції військовослужбовцями  є забезпечення гарантій їх захисту, насамперед безпеки, та висловили готовність співпрацювати з НАЗК у впровадженні таких гарантій на практиці. 

Озвучена учасниками заходу інформація буде використана для розробки та вдосконалення нормативно-правової бази інституту викривання, а також для покращення взаємодії між НАЗК та іншими державними органами в контексті захисту прав викривачів.



 

Останні новини

31.03.2025
15:41
Норвегія підтримуватиме НАЗК в розробці та імплементації досліджень корупційних ризиків у сфері оборони
15:09
Україна втілює антикорупційні стандарти ОЕСР завдяки вимірюваній політиці та вдосконаленим інструментам - Віктор Павлущик
28.03.2025
17:15
Повний текст інтерв'ю Голови НАЗК Віктора Павлущика для NV
16:50
Як декларувати цінні папери
15:32
НАЗК долучиться до контролю та оцінки антикорупційного експерименту в податковій
14:07
До закінчення кампанії декларування три дні: контакт-центр НАЗК працюватиме у вихідні
10:34
Чи потрібно подавати декларацію посадовцям, які звільнились зі служби у 2024 році?
27.03.2025
16:30
НАЗК оголосило добір на 4 вакансії за напрямами антикорупційної політики та просвіти
15:35
Перевірка організації роботи щодо запобігання корупції в ДСА: формальний підхід до розробки антикорпрограми та непрозорі закупівлі
26.03.2025
15:26
Конфлікт інтересів: НАЗК скерувало до суду протокол стосовно ексголови Васильківського міськрайонного суду Київщини
10:00
Стягнуто в дохід держави 5,6 млн грн необґрунтованих активів начальника управління ДМС в Одеській області
25.03.2025
17:26
Відбудова, публічні закупівлі, фортифікації – сфери з найвищими корупційними ризиками в Запорізькій області
14:52
Публічні службовці активніше подають декларації - до завершення кампанії декларування залишилось шість днів
24.03.2025
12:00
Цивільна конфіскація: з посадовця Державної податкової служби (ДПС) України можуть стягнути 7 млн грн у дохід держави
10:43
НАЗК закликає народних депутатів зберегти інструмент моніторингу способу життя
21.03.2025
16:53
Антикорупційний мейнстрімінг: заступник голови НАЗК презентував рекомендації з підготовки матеріалів для Єврокомісії
16:26
Анонс НАЗК запрошує взяти участь в обговоренні змін до Порядку вилучення декларацій з публічного доступу
20.03.2025
16:21
Як декларувати авто: викрадене, знищене, передане на потреби армії
11:30
НАЗК запрошує громадськість до електронних консультацій щодо законопроєкту про врегулювання виплати винагороди викривачу
19.03.2025
18:00
10 років НАЗК: затверджено символіку, випущено пам’ятну медаль та поштові марки
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua